Contest Judges

2018

Lee Gurga (Haiku)

Christopher Herold (Senryu)

Kenneth Slaughter (Tanka)

Deborah P Kolodji (Rengay)

Contest Chairs:

Carolyne Rohrig

Fay Aoyagi (Rengay)

2017

Paul MacNeil (Haiku)

Paul David Mena (Senryu)

David Rice (Tanka)

Billie Wilson (Rengay)

Contest Chairs:

Carolyne Rohrig 

Fay Aoyagi (Rengay)

2016

Lee Gurga (Haiku)

Ferris Gilli (Senryu)

Marilyn Hazelton (Tanka)

Tanya McDonald (Rengay)

Contest Chairs:

Carolyne Rohrig

Fay Aoyagi (Rengay)

2015

Ce Rosenow (Haiku)

Carlos Colon (Senryu)

Margaret Chula (Tanka)

Garry Gay (Rengay)

Contest Chairs:

Carolyne Rohrig

Fay Aoyagi (Rengay)

2014

Michele Root-Bernstein (Haiku)

Jim Kacian (Senryu)

Michael McClintock (Tanka)

Beverley George and Ron C. Moss (Rengay)

Contest Chairs:

Carolyne Rohrig

Fay Aoyagi (Rengay)

2013

Michael Dylan Welch (Haiku)

Stanford M. Forrester (Senryu)

Garry Gay (Tanka)

 

Contest Chairs:

Carolyne Rohrig

Fay Aoyagi (Rengay)

2012

Don Wentworth (Haiku)

Dee Evetts (Senryu)

Adelaide Shaw (Tanka)

 

Contest Chairs:

Carolyne Rohrig

Fay Aoyagi (Rengay)

2011

Christopher Herold (Haiku)

Scott Mason (Senryu)

Roberta Beary (Tanka)

Renee Owen (Rengay)

 

Contest Chairs:

Carolyne Rohrig

Fay Aoyagi (Rengay)

2010

Marco Fraticelli (Haiku)

Ferris Gilli (Senryu)

John Stevenson (Tanka)

Paul Watsky (Rengay)

Contest Chairs: 

Carolyne Rohrig

Fay Aoyagi (Rengay)

2009

Naia (Haiku)

Ce Rosnow (Senryu)

Alexis Rotella (Tanka)

Billie Wilson (Rengay)

Contest Chairs:

John Thompson

Fay Aoyagi (Rengay)

2008

Renee Owen,  Michael Sheffield(Haiku)

Chuck Brickley (Senryu)

Jim Wilson (Tanka)

Ebba Story (Rengay)

Contest Chairs: 

John Thompson

Fay Aoyagi (Rengay)

2007

Billie Wilson (Haiku)

Roberta Beary (Senryu)

Ellen Compton (Tanka)

Cherie Hunter Day (Rengay)

Contest Chairs:

Paul Miller

Fay Aoyagi (Rengay)

2006

Paul MacNeil (Haiku)

Carlos Colón (Senryu)

Pamela Miller Ness (Tanka)

Michael Dylan Welch (Rengay)

Contest Chairs:

Paul?

Fay Aoyagi (Rengay)

2005

Christopher Herold (Haiku)

Tom Clausen (Senryu)

Jane Reichhold (Tanka)

Ebba Story and John Thompson (Rengay)

Contest Chairs:

Lane Parker

Fay Aoyagi (Rengay)

2004

George Swede (Haiku)

Standord M. Forrester (Senryu)

Michael McClintock) (Tanka)

??? (Rengay)

 

Contest Chairs:

David Grayson

Fay Aoyagi (Rengay)

2003

paul m.(Haiku)

John Stevenson (Senryu)

Lynne Leach (Tanka)

Paul Watsky (Rengay)

Contest Chairs:

Carolyn Hall

Fay Aoyagi (Rengay)

2002

Jerry Kilbride (Haiku)

w. f. owen (Senryu)

Cherie Hunter Day (Tanka)

 

 

2001

(Missing)

 
2000

Laurie W. Stoelting (Haiku)

Paul O. Williams (Senryu)

Ebba Story (Tanka)

 

 

1999

Yvonne Hardenbrook (Haiku)

Carolyn Talmadge (Senryu)

Fay Aoyagi (Tanka)

Helen K. Davie and Rich Krivcher(Rengay)

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now